صفحه اصلی > معرفی همایش
.: معرفی همایش

معرفی همایش


سبک زندگی امروز به یکی از مهمترین دغدغه ها و مسائل بشر تبدیل شده و حجم وسیعی از مطالعات و پژوهشها ی علوم گوناگون از قبیل  جامعه شناسی، فلسفه، کلام ، علوم سیاسی ، علوم سلامت و ...به بحث از این موضوع اختصاص یافته است. هر تمدنی در تلاش است تا از سبک زندگی مطلوب خود دفاع کرده و با ترویج الگوی خود در سبک زندگی بر قلمرو نفوذ و تاثیر خود بیافزاید. در این میان بر هر مسلمان آگاه و دانایی واجب است که سبک زندگی خود را بر آموزه ها و تعالیم بنیادین  دین اسلام و پیشوایان معصوم آن استوار  کرده و با بهره گیری از آن، زندگی خود را به سبک زندگی مطلوب اسلامی نزدیک سازد. در این میان  آنچه می تواند انسان را به معنای حقیقی به جایگاه رفیع انسانیت که همانا خلیفهُ الّلهی است برساند ، تأسی از دو واژه مهم و اصلی یعنی قرآن و عترت است که پیامبر بزرگ اسلام در واپسین روزهای زندگی با برکت خویش به عنوان مهم ترین ره توشه زندگی بشریت و به عنوان مبنای اصلی ترسیم شدن سبک زندگی اسلامی عنوان فرمودند.

پیدایش معرفت الهی در سیره اولیاء، گرایش به سبک و سیاق زندگانی آنها می باشد. این را واقفیم که بشر به تنهایی و با اعتقاد به زندگی تک بعدی نمی تواند راه و رسم درست زندگی کردن را بفهمد. او می بایست به افقی بالاتر از دید ظاهری و باطنی خود بنگرد و این افق هم پدید نمی آید مگر با نگاهی ژرف و عمیق به منابع وسیع و گسترده ی  صاحبان کرامت و شرافت که خود بدون واسطه به منبع وحی الهی مرتبطند.

در بین معصومین (ع) حضرت امام موسی کاظم (ع) با وجود مرارت ها، ملامت ها و گرفتاری ها جایگاه خاصی دارند. متاسفانه اندیشمندان از همان تاریخ این انسان بزرگ را در حیطه فراموشی انداختند ، غافل از اینکه آموزه ها و سیره آن حضرت منبع بسیار گهرباری برای یافتن سبک زندگی مطلوب اسلامی است.

ما به عنوان قشر فرهیخته اجتماع می بایست سبک و شیوه زندگی ایشان را اوّلاً بشناسیم و ثانیاً بشناسانیم تا نسل فردا از زندگی این بزرگواران راه و رسم درست زیستن را بیاموزند .

همایش سبک زندگی امام موسی کاظم (ع) چراغی است فراروی افرادی که می خواهند در مسیر بزرگان دینی بویژه امام هفتم (ع) قدم بردارتد. معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی این مهم را به عهده دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس گذاشته است. امیدواریم استادان ، کارمندان و دانشجویان عزیز با ارسال مقاله های خود در جهت هر چه پربارترشدن این همایش ما را یاری فرمایند.